derin_tutku_air-(2)Ayşegül Dinçkök’ün ikinci su altı sergisi “Derin Tutku Air” Bodrum Belediyesi Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Dünyanın en nadide su altı canlılarının yaşadığı bölgelerde çekilmiş olan fotoğraflardan oluşan sergi, 10 Ağustos 2016 Çarşamba günü sanatseverlerle buluşacak. Sergi 21 Ağustos Pazar gününe kadar ziyarete açık olacak.

Her karede gezegenin sahip olduğu şaşırtıcı güzelliğin aslında ne kadar kırılgan olabildiğinin vurgulandığı fotoğraflarda küresel ısınma, insan kullanımı ve avcılık baskısı yüzünden deniz canlılarının kitlesel olarak yok olmaya mahkûm edildiği anlatılmaya çalışılıyor. Dinçkök, sergisinde tüm insanları bakmaya değil, görmeye ve farkında olmaya davet ediyor. Sanatçı, farkındalık bilincini yaratmak üzere çıktığı bu yolda çevre bilincini artırmak ve dünya denizlerinin, dolayısıyla denizlerimizin her geçen gün nasıl tahrip edildiğini vurgulamak arzusu ile “Derin Tutku Air” Sergisini Türkiye’nin çeşitli şehirlerine taşımayı planlıyor.

Dinçkök bu sergisinde de eş zamanlı çıkardığı su altı fotoğraflarından oluşan kitabının satışından elde edilen geliri Akdeniz Koruma Derneği’nin “Deniz Koruculuğu” projesine bağışladı. Bu proje, Gökova Körfezi’nde, yerel balıkçıların korucu olarak görev aldığı, balıkçılığa kapalı deniz koruma alanlarının korunmasını sağlamakta. Bu sayede Türkiye’de koruma altında olan bu alanlar çoğalıyor ve kaybolmaya yüz tutmuş olan balıklarımız ortalama 7 kat artış göstererek balıkçılık sektörüne canlılık getiriyor.

Ayşegül Dinçkök Hakkında:

Lisanslı yüzücü olan Ayşegül Dinçkök 2010 yılında başladığı dalma sporuyla birlikte su altını görüntüleyerek derinlerin heyecanını geniş kitlelerle paylaşmıştır. İlk sualtı fotoğraf sergisi “Derin Tutku”yu 2012 yılında yapan Dinçkök, ikinci sergisi “Derin Tutku Air”ı fotoğraf severlerle buluşturuyor.

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest