yagmur-suyu-borusunda-mahsur-iki-kaplumbaga-akut-(3)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bir sitenin yağmur suyu tahliye borusunda mahsur kalan kaplumbağa ve yavrusu için itfaiye ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Fethiye Ekibi seferber oldu. Yarım saatlik çalışma sonucu kaplumbağalar kurtarılarak, doğaya salındı.

Fethiye’nin Ovacık Mahallesi Fethi Bey Caddesi’ndeki villaların bulunduğu sitenin yağmur suyu tahliye kanalından gelen sese kulak veren site sakinleri, demir mazgalı kaldırınca su tahliye borusunun içinde sıkışmış bir kaplumbağa gördü. 15 santimetre genişliğindeki boruya girip 20 metre ilerledikten sonra 1 metre derinlikteki dirsekte sıkışmış kaplumbağanın dönemediğini fark eden site sakinleri, AKUT Fethiye Ekibi’nden yardım istedi. Siteye gelen 8 kişilik AKUT ekibi, çevresi betonla kaplı borudaki kaplumbağanın tazyikli suyla borudan çıkarılabileceğini planlayarak Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Fethiye Grup Amirliği’nden destek istedi.

yagmur-suyu-borusunda-mahsur-iki-kaplumbaga-akut-(5)İtfaiye ve AKUT Seferber Oldu

İtfaiye kamyonunun olay yerine gelmesinin ardından basınçlı sudan zarar görmemesi için kaplumbağanın üzerine bez parçaları atıldı. Daha sonra borudan tazyikli su sıkılmaya başlandı. Tahliye borusunun diğer ucunda bekleyen AKUT gönüllüleri ise borudan çıkan yavru kaplumbağayı görünce sevinç yaşadı. Tekrar boruya su sıkan AKUT gönüllüleri yetişkin kaplumbağayı da kurtardı. Yarım saat süren çalışma sonucu sitenin dışındaki borunun ucundan çıkan kaplumbağalar itfaiye erleri ve AKUT gönüllüleri tarafından doğaya bırakıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest