DSİ-Bodrum-Patlak-(6)Bodrum’da yaz boyu devam eden su sıkıntısı, Torba Kavşağı yakınlarında patlayan boru ile zirve yaptı.

Bodrum’da yaşayan ve yazlıklarında tatilde bulunan vatandaşlar yıllar öncesine geri döndüklerini ifade ederken, su sorununun en büyük sorumlusu olarak gösterilen Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ve başkan Osman Gürün’e tepkilerini seçimde göstereceklerini söylüyorlar.

Bodrum’un birçok mahallesinde patlayan boru nedeniyle su sıkıntısı yaşayan vatandaşlar özellikle sosyal medyadan sürekli duruma tepki gösteriyor. İlginç yorumların da yapıldığı tepki yazıları devam ederken, vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ’ye büyük tepki gösteriyor.

MUSKİ’den patlama sonrası yapılan yazılı açıklamada “Günah keçisi MUSKİ olamaz” denirken, vatandaşlar bu yazıya da büyük tepki gösterdi. Kurumların birbiri arasında yaşadığı sıkıntıyı kendilerinin çektiğini belirten vatandaşlar, tankerler ve bidonlarla evlerine su taşımaya başladı.

2011’DE, “BODRUM’DA TANKERLERE SON” DENİLMİŞTİ

Büyük umutlar ile Bodrum’un uzun yıllar su sıkıntısının giderileceği büyük proje 2011 yılında müjdeler ile açıklanmıştı. Yetkililer “Artık Bodrum sokaklarında su tankerleri gezmeyecek” demişti ancak yıl 2016 ve şu an Bodrum sokaklarında dolaşan tankerler dışında su taşıyabilecek başka bir alternatif yok.

NEREDEYSE 24 SAAT ÇALIŞIYORLAR…

Şu an neredeyse 24 saat çalışan su tankerleri de gelen talebe yetişmeye çalışıyor. 3 ton içme suyu ortalama 170- 200 TL arasında satılırken, 3 ton kullanma suyu ise ortalama 100-130 TL civarlarında satılıyor.

ESKİ SU DEPOLARININ ANA HAT İLE BAĞLANTISI KESİLMİŞ

Muğla’nın büyükşehir olmasının ardından MUSKİ’nin Bodrum’daki eski sistemde çalışan su depolarından ana hatlara giden boruları kapattığı iddia edilirken, bu nedenle de oralarda bulunan suyun ana hatta aktarılamadığı iddialar arasında. Eğer eski sistem kapatılıp borular devre dışı bırakılmasa idi, su sıkıntısının biraz daha az olabileceği öğrenildi.

TARİH BELLİ DEĞİL, ÇALIŞMALAR 24 SAAT SÜRÜYOR…

Öte yandan patlayan boru ile başlayan su sıkıntısının ne zaman çözüme ulaşacağı ise net olarak bilinmiyor. Konu ile ilgili açıklama yapan bütün yetkililer cümlelerin sonunu açık bırakırken, MUSKİ yetkililerinin konunun çözümü için büyük uğraşlar verdiği öğrenildi. Torba Kavşağı yakınlarında borunun patladığı bölgede MUSKİ ekiplerinin 24 saat çalıştığı öğrenilirken, MUSKİ’nin konu yapılan çalışmalar ile ilgili yeni bir açıklamada bulunacağı bildirildi.

SORUŞTURMA AÇILMIŞ…

Öte yandan edinilen bilgiye göre, DSİ tarafından yapılan ve daha sonrasında belediyeler birliğine, oradan da MUSKİ’ye devrolan hattı yapan firma ve DSİ’ye soruşturma açıldığı iddia ediliyor. Soruşturmanın tam olarak neden açıldığı öğrenilemezken, yetkililer konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınıyorlar.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN TELEFONU MEŞGUL ÇALIYOR…

Bodrum’da yaşanan su sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar yoğun olarak Muğla Büyükşehir Belediyesinin 444 48 01 numaralı telefonunu arayarak şikayetlerini dile getirirken, hat yoğun aramalar nedeniyle çoğu zaman meşgul çıkıyor. Bazı vatandaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesine telefonla dahi ulaşamamaktan dert yanarken, Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olmasının ardından Bodrum’da zaten yaşanan sıkıntıların iyice çoğalması vatandaşları da çileden çıkartmaya başladı.

Haber: Mehmet Can Meral

Paylaş
  • gplus
  • pinterest