suretler-Ressam Dilek Uslu’nun 4 Yıldır Emek Verdiği Girit Mübadilleri Konulu Çalışmaları Sanatsal Bir Anlatımla Gün Yüzüne Çıkıyor!

Mübadele ile Girit’ten Bodrum’a göç ettirilen bir ailenin anne tarafından dördüncü kuşak üyesi olan Dilek Uslu, soyut- figüratif tarzının dışında farklı bir disiplin olan gerçekçi kolaj tekniği ile meydana getirdiği eserlerinde, geçmişine sahip çıkmakla kalmıyor aynı zamanda hem Türk hem Rum mübadillerine sevgi borcunu ödemeyi de bir sorumluluk olarak görüyor.

“Suret Yolculuğu” sergisi, sanatçının 4 yıl gibi uzun bir süreçte sanatsal ifadelerle hazırladığı kalıcı bir arşiv sergisidir.

Dilek Uslu’nun  , halen 4 ve 5.kuşaklarının yaşadığı, mübadele ile Bodrum’a gelen ailelerden 44’ ünün aile arşivlerinden toplayarak meydana getirdiği eserler, geçmiş ile geleceğin arasındaki bağı gözler önüne seriyor.

Bodrum’da doğmuş, Bodrum’u çok seven ve Bodrum için sosyal duyarlılık bilinciyle 43 kalıcı eser ortaya çıkartan Dilek Uslu; şehrin tarihini geleceğe taşımak isteyerek, bu sergiyi Bodrum, Girit ve mübadil nüfusu olan her bölgede geniş kitlelerle paylaşmakla serginin sürdürülebilir olmasını sağlamak ve farkındalık yaratmanın önemine inandığını vurguluyor.

suretler5-Kent Kültürünün yaşatılması adına bu eserlerin, yakın bir zamanda açılması düşünülen Bodrum Kent Müzesi’ne sanatçı tarafından bağışlanması, Girit mübadillerine bir teşekkür olarak kalmayıp aynı zamanda müzeye sanatsal boyut kazandıracaktır.

Bu bağlamda “Suret Yolculuğu”,tarihin unutulmuş anılarını gün yüzüne çıkartacak bir sosyal sorumluluk projesi olarak tanımlanabilir.

Mübadele’yi yaşayan, göç etmek zorunda bırakılan tüm mübadiller için sembol niteliğinde oluşturulan “SURET YOLCULUĞU” projesi, Bodrum – Girit, Girit Bodrum arasında değiş tokuş yaptırılan topluma farkındalık yaratmak için yapılmıştır.

“Suret Yolculuğu” sergisi 24 Ağustos – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 1 hafta devam edecek olup 29 Ağustos Perşembe akşamı sergi mekanı bahçesinde Cana Üngün-Mehmet Uyargil-Timuçin Binder kolektif çalışması olan “Bodrum’un Suskun Çanları” belgeseli gösterilecek.

Girit lezzetlerini tadarken, eserlere konu olan bazı ailelerin torunlarından hikayeler dinleyeceğiniz sergi açılışı, 24 Ağustos Cumartesi günü saat 19.00 da gerçekleşecek.

“Suret Yolculuğu” projesine, başta Bodrum Belediyesi olmak üzere, destek veren, katkıda bulunan , emeği geçen iş insanı , kurum ve kuruluşlara teşekkürler”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest