symi-sempozyumunun-kapanisi-bodrumda-yapildi-_Yunanistan’ın İstanköy Adası’nda (Kos) bu yıl 17′ncisi düzenlenen Symi Sempozyumu’nun kapanışı, ülkenin eski Başbakanı Yorgo Papandreu’nun da katılımıyla Bodrum’da gerçekleşti.

Yunanistan’ın İstanköy Adası’nda 10 Temmuz’da başlayan Symi Sempozyumu’nun kapanışı, Bodrum’da yapıldı. Türkiye- Yunanistan İlişkileri üzerine çalışmalar yapan Türkiye eski Dış İşleri Bakanı İsmail Cem’in de anıldığı toplantı, 160 kişilik grubun katılımıyla The Marmara Bodrum Otel’de düzenlendi. Ege Denizi’ndeki kaçak hareketliliğinin en yoğun olarak Bodrum-Kos arasında yaşandığı ve “göç hareketleri” ana başlığıyla yapılan sempozyumun kapanış toplantısının bu nedenle Bodrum’da düzenlendiği belirtildi.

Andreas Papandreu Vakfı tarafından “Değişen dünyada nüfus hareketleri” başlığıyla düzenlenen sempozyumun kapanışına, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yunanistan eski Başbakanı Yorgo Papandreu, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, CHP Muğla Milletvekili Nuretin Demir, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, Kos Belediye Başkan Yardımcısı Elias Sifakis, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulla, İngiltere işçi partisi eski başkanı Samuel Edward Miliband, Amerika’nın Oregon Eyaleti’nden Demokrat Partili Alissa Keny- Guyer, Suriye doğumlu ve İsveç’ten gelen Astrofizikçi Rim Turkmani, Sırp diplomat Ivan Vejvoda’nın da aralarında yer aldığı siyasetçi, akademisyen, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Umut Oran, toplantının kapanışının Bodrum’da yapılmasının komşuluk ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için güzel bir fırsat olduğunu düşündüğünü belirtti.

symi-sempozyumunun-kapanisi-bodrumda-yapildi“YÜZLERCESİNİ DE BU DENİZLERDE KAYBETTİK”

Turizm ve ekonomik iş birliği anlamında güzel gelişmeler yaşandığını söyleyen Yorgo Papandreu, iki ülke arasında pozitif ilişkiler devam ettiğini ifade etti. “Denizlerimizden, kıyılarımızdan binlerce mülteci geçiyor, yüzlercesini de bu denizlerde kaybettik” diyen Papandreu, “İnanıyorum ki bizler barışı ve iş birliğini geliştirme kapasitesine sahibiz. Güvenlik, refah ve birlikte yaşam anlamında tüm bölgeye örnek olabiliriz. Bu iletişimimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu organizasyon için gönüllü çalışan kişilere de teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

KOCADON: İNSANLIK AYIBI YAŞANDI

Babasının İstanköy doğumlu olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Başkan Mehmet  Kocadon da şunları söyledi:

“Bodrum ve Kos geçtiğimiz yıllarda birçok acıya ev sahipliği yaptı. Dünyada herkesin gözleri önünde bir insanlık ayıbı yaşandı. Ama buna en çok şahit olan Bodrum ve Kos oldu. Etkileri halen ekonomide ve turizmde var. 2015′te müthiş bir göç oldu. Bu gelen insanlara baktığımızda, tek amaçları umuda yolculuk ve bir akrabalarının yanına gitmekti. Biz yerel yöneticiler elimizden geldiğince onlara ev sahipliği yapmaya çalıştık. Ama sonra baktık ki bizim gücümüzü aştı, dünya liderlerinin güçlerini birleştirmesine inandık. Bu sorunun çözümünün bir parçası olarak bir araya gelmenizi duyduğum için de sizleri Bodrum’a davet etme ihtiyacı hissettim. Umarım ki bu sempozyum bu insanlık ayıbına dur demenin başlangıcı olur.”

symi-sempozyumunun-kapanisi-bodrumda-yapildi-_2ESKİ BAŞBAKAN TUR MİNİBÜSÜNE BİNDİ

Konuşmacılar arasında yer alan Suriye doğumlu ve İsveç’ten gelen Astrofizikçi Rim Turkmani’nin Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye’ye teşekkür ettiği konuşmasında duygusal anlar yaşadı. Toplantıda milletvekili Nurettin Demir, partisinin göç ve göçmen sorunları komisyonunun hazırladığı “Sınırlar arasında, insanlık dramından insanlık sınavına” adlı kitabı Papandreu’ya hediye etti. Yunanistan eski başbakanı Yorgo Papandreu, feribotla geldiği Bodrum’da, beraberindekilerle Bodrum Kalesi’ni gezdi. Papandreu, kalede ve toplantının yapıldığı otelde cep telefonu ile bol bol manzara fotoğrafı çekti. Kale gezisi sonrasında toplantının yapılacağı otele tur minibüsü ile geçen Papandereu, toplantı sonunda da yine aynı araçla otelden ayrıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest