tarihi-kalede-15-temmuz-sehitleri-anisina-konser_1Bodrum‘da, 15 Temmuz şehitleri anısına Bodrum Oda Orkestrası tarafından klasik müzik konseri verildi.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen konserde dünyaca ünlü piyanist İdil Biret de sahne aldı.

Ücretsiz olan konseri eski bakanlardan İstemihan Talay’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi izledi. Konser, 15 Temmuz Şehitleri anısına saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın orkestra eşliğinde söylenmesi ile başladı.

Konser öncesinde Şef Naci Özgüç’e ve piyanist İdil Biret’e Bodrum Oda Orkestrası tarafından teşekkür plaketi verildi. Plaketleri Kültür eski bakanlarından İstemihan Talay takdim etti. Şef Naci Özgüç yönetiminde konsere başlayan 50 kişilik Bodrum Oda Orkestrası ilk bölümde Beethoven’in “Kader” başlıklı, kahramanlık temalarını işlediği 5. Senfonisi’ni seslendirdi.

tarihi-kalede-15-temmuz-sehitleri-anisina-konser_2Konserin ikinci bölümünde ise Devlet Sanatçısı İdil Biret, Bodrum Oda Orkestrası eşliğinde, Beethoven’in “İmparator” başlıklı 5. Piyano Konçertosu’nu seslendirdi.

Konserin sonunda ise çeşitli marşlarda seslendiren orkestra izleyenlere keyifli bir gece yaşattı. Konseri izleyenler marşlara da eşlik etti. Sanatçıların yaklaşık 2 saat süren performansı sanatseverler tarafından beğeni topladı. Sanatseverler konserin sonunda orkestra üyelerini ve İdil Biret’i ayakta alkışladı.

Bodrum Oda Orkestrası Sanat Koordinatörü Numan Pekdemir, “15 Temmuz’da ülkemiz istenmeyen durumlar yaşandı. Darbe girişiminde şehitlerimiz oldu. Bu şehitlerimiz gösterdi ki Çanakkale ve Sakarya ruhu halen milletimizin kalbinde yaşamakta. Sanatçılar olarak ülkemize yapılan bu haince saldırıyı nefretle ve şiddetle bir kere daha kınıyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest