tarimda-girisimcilik-guc-kazaniyor_Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “Tarımda Girişimciliğin Güçlendirilmesi Programı” kapsamında çiftçilere Muğla’da eğitimler veriliyor.

Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çiftçilerin girişimcilik yönünü geliştirmek amacıyla KOSGEB ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile görüşmeler yaparak girişimcilik kursları açtı. Seydikemer ve Milas İlçesi’nde yılın ilk 6 ayında açılan 6 girişimcilik kursundan 125 çiftçi faydalandı. Girişimcilik veya diğer çiftçi kurslarından sertifika alan çiftçilerin, Bakanlığın verdiği hibelerde öncelik sahibi olduğu belirtildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Üreticilerimiz girişimcilik sertifikası ile KOSGEB’den faizsiz krediler veya hibelerden faydalanarak işletme açabilme ve ürün işlemeye yönelik makine teçhizat alabilme avantajı yakalayabilmektedir. Ayrıca bu kursta çiftçilerimiz işletme muhasebesi, sermaye, finans yönetimi, proje fikri geliştirme ve işletme kurabilme yönünde eğitimler alarak çiftçiliği bir iş yönetir gibi yönetebilmeyi öğrenmektedirler. Bu eğitimlerin mevcut çiftliklerinde karlılığa ve iş performansına katkısı olacağı düşünülmektedir” denildi.

Öte yandan, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte gerçekleştirilen, zeytin budama, arı yetiştiriciliği, sürü yönetimi, sebze yetiştiriciliği, meyve ağaçlarında aşılama ve budama konularında düzenlenen 27 kurstan 606 çiftçinin belge aldığı kaydedildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest