toprak-evde-gulsin-onay-ruzgari_Bodrum’da bu yıl 13′üncüsü düzenlenen Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında ilk kez düzenlenmeye başlanan ‘Toprak Ev Konserleri’nde piyanist Gülsin Onay sahne aldı.

Denizbank ana sponsorluğundaki festivalin sanat danışmanı da olan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay, Toprak Ev’i dolduran klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Sanatçı; Ludwig van Beethoven, Frederic Chopin, Maurice Ravel, Ahmed Adnan Saygun ve César Franck’ın yapıtlarından oluşan bir repertuvarla izleyenlerin karşısına çıktı. Konser alanını dolduran 300 civarındaki klasik müziksever, sanatçının sihirli parmaklarından çıkan notalarla adeta kendinden geçti. Piyanist Gülsin Onay, konserine Ludwig van Beethoven’un ’32 Variations in C minor, Woo 80′ adlı eseriyle başladı. Onay, bu eserin ardından yine aynı bestecinin ‘Andante Favori WoO 57′ başlıklı yapıtını seslendirdi. Toprak Ev’i dolduran klasik müzikseverler daha sonra Chopin’in ‘Nocturne in E flat major, op. 9 no.2′ ve ‘Polonaise in A flat major, op. 53′ adlı yapıtlarını Gülsin Onay’ın yumuşak tuşeleriyle dinleme fırsatı buldu.

Konser, aradan sonra Maurice Ravel’in ‘Ondine’ (from Gaspard de la Nuit, M.55) adlı yapıtıyla devam etti. Hocası Ahmed Adnan Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Gülsin Onay, programa büyük bestecinin, ‘İnci’nin Kitabı’ (Inci’s Book) Op.10 adlı yapıtıyla devam etti. İnci (Calme), Afacan Kedi (Giocoso), Masal (Misterioso), Kocaman Bebek (Animato), Oyun (Animato), Ninni (Tranquillo) ve Rüya (Calme) adlı başlıklardan oluşan bu eserin ardından Onay, programda son olarak Cesar Franck’ın, ‘Prelude, Choral et Fugue, FWV 21′ adlı parçasını seslendirdi. Toprak Ev’i dolduran sanatseverlerin yoğun isteği ile tekrar sahneye gelen Gülsin Onay, iki kez bis yaparak geceyi sonlandırdı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest