yangin-sondurme-helikopteri-(4)Türkiye-Rusya arasındaki diplomatik kriz nedeniyle, Muğla’da yaz sezonu boyunca orman yangınlarına müdahale edecek 4 helikopterde Rus pilotlara görev verilmedi.

Muğla, İzmir, Antalya ve Çanakkale’de toplam 24 yangın söndürme helikopteri göreve başladı. Türkiye’de yangın helikopterini kullanan 24′ü pilot 48′i teknisyen toplam 72 Rus, bu yangın sezonunda göreve çağrılmadı. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından iki ülke arasında ipler gerildi. 1 Haziran 2016 tarihinde Muğla, İzmir, Antalya ve Çanakkale’de göreve başlayan pilot ve teknisyenlerin arasında Rus bulunmadığı, 2016 yangın sezonunda yangın söndürme helikopterlerini Ukrayna, Azerbaycan ve Kazakistanlı pilot ve teknisyenlerin kullanacağı bildirildi.

47 Uçak ve Helikopter Alınacak

2017 yılından itibaren 47 yangın söndürme uçağı ve helikopteri alınacağını ve Rusya’dan helikopter kiralama döneminin sona ereceğini ifade yangin-sondurme-helikopteri-(3)eden Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik şunları söyledi:

“İşçi ve ekipman olarak yeterli sayımız mevcut. Bin 400 işçinin yanında 250 teknik personel, 89 arazöz, 33 su tankı, 51 ilk müdahale aracı, 168 motorlu (sincap) ekip, 12 dozer ve 320 adet de değişik bölgelerde helikopterlerimizin yangın esnasında su alabilecekleri su havuzlarımız mevcut. İlk yangın söndürme helikopterimiz 1 Mayıs tarihinde Marmaris’e konuşlandı. 15 Mayıs Fethiye’ye, 1 Haziran tarihinde de Milas’ta göreve başladı. Aydın’a da 12 Temmuz’da gelecek. Bunların yanında 2 amfibik yangın söndürme uçağımızdan ilki 15 Haziran’da, ikincisi de 1 Temmuz’da Milas-Bodrum Havalimanı’nda konuşlanacak.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest