kelebekler-vadisi-kurtarma-operasyonu-(2)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde patika yoldan Kelebekler Vadisi’ne inmek isterken 3 metre yükseklikten kayalık zemine düşerek bel ve bacağından yaralanan 42 yaşındaki Rıfat Cihan, 4 saat süren operasyonla kurtarıldı.

Rize’de muhasebeci Rıfat Cihan, 2 arkadaşı ile birlikte Fethiye’nin Faralya Mahallesi’ne tatil için geldi. Arkadaşları ile birlikte kayalıklardaki patika yoldan Kelebekler Vadisi’ne inmek isteyen Cihan, dün saat 14.00 sıralarında yola çıktı. 250 metre yüksekliğindeki sarp kayalıklardan inişe geçen Cihan, vadiye 150 metre kala dengesini kaybetti. 3 metre yükseklikten yuvarlanarak kayalık zemine düşerek kanlar içinde kalan Cihan’ın yüzünde kanama başlarken, 2 ayağı ve beli incindi.

3 Ayrı Kurtarma Ekibi Bölgeye Geldi

kelebekler-vadisi-kurtarma-operasyonu-(3)Cihan’ın yardımına koşan arkadaşları yüzündeki kanamayı durdurmaya çalıştıktan sonra cep telefonuyla 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım istedi. Arazinin sarp oluşu nedeniyle bölgeye Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri sevk edildi. UMKE ekibi saat 15.00 sıralarında bölgeye ulaşarak jandarma ekipleriyle birlikte yaralının bulunduğu alana doğru yürüyüşe geçti. 30 dakikalık yürüyüşü ardından kazazedeye ulaşan ekip sağlık müdahalesine başladı. Acı içindeki Cihan, sağlık müdahalesinin ardından sedyeye alındı. AKUT ve AFAD ekibinin de kaza yerine gelmesiyle Cihan’ın vadiye indirilmesi için yürüyüşe geçildi.

Sedye Halatla İndirildi

Cihan, uçurumun 5 ve 15 metrelik sarp bölümlerinden ip teknikleri kullanılarak kurtarma ekiplerinin kucağında indi. Ekipler bir tarafı uçurum olan dar patikada sedye taşırken zor anlar yaşadı. Kelebekler Vadisi’ne indirilen Cihan, sedyeyle kumsala taşındı. Tekneye alınan Cihan, Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Belceğiz Plajı’na, oradan da ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Tedaviye alınan Rıfat Cihan’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

“Genel durumu iyi”

AKUT Fethiye Ekip Lideri Altan Gökalp, dikkatsizlik sonucu düşen kazazedenin 4 saat süren operasyonla vadiden çıkarılarak hastaneye sevk edildiğini söyledi. Turizm sezonunun açılması ile birlikte Kelebekler Vadisi’ne yürüyenlerin sayısının arttığını anlatan Gökalp, “Kaza ihbarını AFAD’dan aldık. Kurtarma çalışmamızı UMKE ve AFAD ile birlikte yürüttük. 15 metrelik bir alandan ip teknikleri kullanarak indirdik. Daha sonra deniz yoluyla kıyıya ulaştırdık. Kazazedenin bel ve boyun bölgesinde yaraları var. Genel durumu ise iyi” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest