umut-yolculari-sahil-guvenlik-ekiplerince-yakalandi_Bodrum açıklarında, umut yolculuğuna çıkan Pakistan uyruklu 51 mülteci, lastik bot içinde Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı.

Bitez açıklarında devriye görevi yürüten Sahil Güvenlik ekipleri, bugün saat 06.00′da, bir grup umut yolcusunun 9 metrelik lastik botla ilerlediğini fark etti. Ekipler, tamamı erkek olan grubu, su aldığı için batmak üzere olan bottan alarak kurtardı. Sahil Güvenlik botuna alınan mültecinin, Pakistan uyruklu olduğu belirlendi. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na götürülen mülteciler, ifadeleri alındıktan sonra Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Amirliği’ne teslim edildi. Mültecilerin bazılarının ayaklarında ayakkabı olmadığı görüldü. Bahçede gölgede bekleyen mültecilerden biri baygınlık geçirdi. Bunun üzerine sağlık ekibi çağrıldı. Aç olduğu anlaşılan mülteci, Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir süre gözlem altında tutulan bu kişiyle birlikte işlemleri tamamlanan mülteciler, İzmir’e gönderildi.

Öte yandan son günlerde Ege’de, mülteci geçişinin hız kazandığı dikkat çekiyor. Yunanistan’da yayın yapan ‘www.kosnews.gr’ adlı sitenin haberine göre; bu sabaha karşı üç lastik botla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos) geçmeye çalışan mültecilerin bir grubun botu, hava kaçırıp battı. Bu sırada bottaki Pakistan uyruklu 18 mülteci, suya düştü. Kaçakları suda gören çevredeki yatçılar, durumu Yunan sahil güvenlik ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen Yunan sahil güvenlik ekipleri, mültecileri kurtardı. Kaçakların can yelekleri sayesinde suyun üstünde durdukları ve ölümden döndükleri belirtildi. 18 Pakistan uyruklu kaçak İstanköy’e götürüldü. Diğer iki bottaki 42 kişinin, İstanköy’e ulaşmayı başardığı öğrenildi. Mültecilerin İstanköy’deki o geçiş anı DHA tarafından görüntülendi. Yunan adalarına bu sabah itibarıyla toplam 118 kaçağın geçtiği duyuruldu.

Ayrıca; Türk Sahil Güvenlik ekipleri, Akyarlar açıklarında motoru bozulduğu için sürüklenen bir lastik bot içindeki 11 Pakistan uyruklu mülteciyi kurtardı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest