oktay-tem-(2)Muğla’nın Datça İlçesi’nde, Türk müziğinin usta isimlerinden koro şefi ve bestekar Oktay Tem, amatör seslere müzik sevgisi aşılıyor. Tem öncülüğünde iki yıl önce bir araya gelen müzik sevdalıları, 3 Temmuz’a Datça Amfi Tiyatro’da ilk büyük çaplı konserini verecek.

Datça Amfi Tiyatro’da ilk kez kalabalık bir topluluk önünde konser vermeye hazırlanan grup, Ecevit Kültür Merkezi’nde çalışmalarını sürdürüyor. Aralarında emekli öğretmen, hemşire, muhasebeci, bankacı ve ev hanımı gibi değişik meslek gruplarından 20 kişinin bulunduğu grup üyeleri, repertuvarlarındaki Türk müziği eserlerinin sayısını her geçen gün artırıyor.

Ankara başta olmak üzere İstanbul ve İzmir gibi illerde sahne çalışmaları yaptıktan sonra emekliye ayrılarak dört yıl önce Datça’ya yerleşen Oktay Tem (75), grubun 2014 yılı Ocak ayında çalışmalarına başladığını söyledi. Datça’da müzik sevgisinin yaygınlaştırılmasını amaçladıklarını belirten Tem, “Unutulmayan şarkıları anımsatmak bizim başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Datça’da 15 bine yakın emekli yaşıyor. Ve bu insanların birçoğu eski şarkıları dinlemek istiyor. Vereceğimiz konserlerle bu ihtiyacı karşılamaya çalışıyoruz. Tamamen gönüllülük esasına göre, herhangi bir gelir amaçlamadan bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Ecevit Kültür Merkezi’nde haftanın iki günü, belediyenin kendilerine ücretsiz olarak tahsis ettiği odada çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Tem, “Dört yıldır Datça’da yaşıyorum. Burada hayatımız müzik ile geçiyor. Geç yaşlarda amatörce akordeon çalarak müzik hayatına başladım. Sonrasında hocalarımın da teşvikiyle Ankara’da Göl Gazinosu ve Gençlik Parkı’nda, 23 yaşında iken kendimi üstatların arasında buldum. Hamiyet Yüceses, Nesrin Sipahi, Güneri Tecer, Zeki Müren gibi sanatçılara sahnede piyano ve akordeonumla eşlik ettim. Sonraki yıllarda kendim çalıp söylemeye başladım. 90′a yakın bestelenmiş eserim var. Birçoğu TRT repertuvarına girdi. Şimdi bu deneyimlerimi, Datça’da müzik sevdalılarına aktarıyorum. Gençler beni daha çok, söz ve müziği bana ait olan ve ‘Bir bilmecem var’ diye başlayan bisküvi reklamı ile tanıyor” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest