vali-basin-toplantisiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldırdıktan sonra 2 polisi şehit ederek kaçan darbeci askerin yakalanması için operasyonlara devam edildi. Muğla Valisi Amir Çiçek de gelişmeler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. Otel saldırısına 37 darbeci askerin katıldığını söyleyen Vali Amir Çiçek, “İhanet çetesinin Marmaris’e gelerek Cumhurbaşkanımızın kaldığı yerde inme yapan, havadan indirilen kişi sayısı 37′dir. Şu ana kadar da 25 kişi yakalandı. 20′si tutuklu, 5′i hakkında gözaltı işlemi devam ediyor” dedi.

Saldırıdan hemen sonra operasyonların başladığını hatırlatan Vali Amir Çiçek, “Olay anında bunlarla çatışma yapıldı. Bunlara destek olacak helikopterlerin yakıt alamaması yüzünden, aşağıda bulunan kişiler baktılar ki bir şey yapamayacaklar, belli bir çatışmadan sonra sabaha doğru İçmeler yakınlarındaki ormana sızdılar. O saatten beri güvenlik güçleri peşine düştü. Bunları silahlarıyla, kendileriyle yakalayıp adalete teslim etmek için çalışıyorlar. Eğer gerekiyorsa da karşılık verirlerse, onları imha etmek için özel timler, jandarma komando bölüğü buradalar” dedi.

aranan-darbeci-askerlerin-fotograflari-acil-koduyla-dagitildi-2Ağaç Diplerine Kadar Bakılıyor

Marmaris bölgesinin tamamında araştırmaların sürdüğünü ifade eden Vali Ateş, “Marmaris Datça, Gökova’ya kadar her alanda adım adım arama yapıldı. Ağaç dibi, taş dibi, su başı, dere kenarı, otluktur, sazlıktır, boş evlerdir hepsini tek tek aradık. 12 kişi ihanet çetesi üyesi, kendilerini özellikle saklıyorlar. Nereye saklanacaklar? Bu memleketin bayrağının dalgalandığı nereye saklanırlarsa saklansınlar bulunacaklar. Biz o derece kararlıyız. Devletimiz o derece kararlıdır. Yılan yesinler, çıyan yesinler, ot yesinler, nereye saklanırsa saklansınlar bulunacaklar. Biz onları elbette ki bulacağız. Arkadaşlarımız gece gündüz arıyor. Vatandaşlarımız ihbarlar yapıyor. Bazı ihbarlar doğru çıkıyor, bazıları yanlış çıkıyor. Her ihbara anında, doğru gibi refleks gösterip, gidiyoruz. Kuvvetlerimiz arama yapıyor. Bunlar Muğla sınırları içerisindeler ise kesinlikle güvenlik güçlerimiz elbette yakalayacak” dedi.

Üzerlerinde Sadece Tabancaları Var

Vali Amir Çiçek, aranan kişilerin üzerlerinde sadece beylik tabancalarının bulunduğunu, uzun namlulu silahlarının hepsini gömdüklerini, onların da bulunduğunu kaydetti. Vali Amir Çiçek, ayrıca darbeci firari askerlerin Yunan adalarına kaçmaması için savaş gemileriyle önlemlerin alındığını da ifade etti.

Muğla’nın 3 ilçesinden 71 kişi açığa alındı

Muğla’nın üç ayrı ilçesinde görevli 71 kamu personeli, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında açığa alındı. Ayrıca Ortaca’da bir esnaf gözaltına alındı.

Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman’da 71 kamu personeli açığa alındı. Ortaca’da 10 öğretmen, 7 sağlık çalışanı, 3 polis memuru ve 2 imamın, Dalaman’da 23 öğretmen ile DHM ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü’nden 6 personelin, Köyceğiz’de 16 öğretmen, 2 sağlık çalışanı, bir komiser ve bir polis memuru olmak üzere toplam 71 kişinin açığa alındığı belirtildi.

Ayrıca, Ortaca’da bir esnafın gözaltına alındığı belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest