anne-lily-wrigglesworthMuğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde, kalp krizinden yaşamını yitiren İngiliz vatandaşı 67 yaşındaki Anne Lily Wrigglesworth’un cenazesi, Hıristiyan olmasına rağmen, vasiyeti üzerine cenaze namazı kılınıp, Müslüman mezarlığında toprağa verildi.

İngiltere’den eşi Gyln Wrigglesworth ile 8 yıl önce tatil için geldiği Köyceğiz’e hayran kalarak yerleşen Anne Lily Wrigglesworth, bir süre önce kalp krizi geçirerek Fethiye Özel Leton Hastanesi’ne kaldırıldı. Hıristiyan olan Wrigglesworth, tedavi gördüğü hastanede geçen 30 Nisan’da doktorların müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. 3 çocuk annesi Wrigglesworth’un cenazesi, vasiyeti üzerine ömrünün son yıllarını geçirdiği Köyceğiz’in Toparlar Mahallesi’nde, İslami usullere göre toprağa verildi. Toparlar Mezarlığı’nda, dün öğlen kılınan cenaze namazının ardından, Wrigglesworth’un cenazesi toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Wrigglesworth’un eşi Gyln Wrigglesworth ve diğer yakınları da defin işleminin ardından kendi inançlarına göre dua etti.

Muğla Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, “Wrigglesworth’un Köyceğiz’i çok seviyordu. Bir süre önce kalp rahatsızlığı geçirerek hastaneye kaldırıldı. 8 yıl önce Wrigglesworth, eşiyle üç çocuklarını İngiltere’de bırakarak Köyceğiz’e yerleşmişti. Derneğimizin birçok faaliyetine gönüllü olarak katılan, halkın sevgisini kazanmış bir hemşehrimizdi. Vasiyeti üzerine İslami usullere uygun olarak Köyceğiz’e defnedilmesi burayı ne kadar sevdiğinin bir göstergesidir. Köyceğiz’de yabancılar için ayrı bir mezarlık yok. Bilindiği gibi yabancılar mezarlıklarına çok önem veriyor. Öldükten sonra hayatlarının son günlerinin geçtiği yerde gömülmek istiyorlar. Bölgede yaşayan 35 bin yabancı vatandaşımız için büyükşehir belediyesine ait mezarlıklarda, onlar için ayrılan bir bölüm bulunmaması büyük bir sorun. Burada yaşayan yabancılar vasiyetleri üzerine İslami usullere göre gömülüyor. Son zamanlarda yabancı vatandaşların İslami usullere göre defnedilmelerinde bir artış yaşanıyor. İslami usullere göre gömülmeyi daha uygun buluyorlar” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest