venus-ve-mars-fotolari-(1)Muğla’nın Datça İlçesi’nde amatör fotoğrafçılık yapan 70 yaşındaki İsmet Hancıoğlu, güneş sistemimizin iki gezegeni Venüs ve Mars’ı aynı anda fotoğraflamayı başardı.

Datça Taşlık Plajı’nda 21 Ağustos sabahı saat 06.30 sıralarında güneşin doğuşunu görüntülerken arka arkaya çektiği iki kare fotoğrafta güneş ile birlikte, Venüs ve Mars’ı görüntüleyen Hancıoğlu, Karia Cafe’de açtığı sergide fotoğraflarını Datçalılarla paylaştı. Almanya’da uzun yıllar sinema afişi ressamlığı yaptıktan sonra Datça’ya yerleşen Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi mezunu Hancıoğlu, Venüs ile Mars’ın bundan sonra birbirlerine en yakın noktada sıralanmasını izleme fırsatının, 10 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşeceğini söyledi.

Çektiği fotoğraflarda yelkenli iplerinin arkasında görülen gezegenin kızıl gezegen Mars, güneşin sağ taraftaki gezegenin ise Venüs olduğunu belirten Hancıoğlu şöyle dedi:

“Datça’da böyle bir görüntüyü iki ayrı karede de olsa görüntülemek beni mutlu etti. Güneş sistemimizin en zarif ve güzel gezegeni olarak bilinen, Roma Mitolojisine göre aşkın ve güzelliğin tanrıçası olan Venüs ile kızıl gezen Mars’ı, bir daha birbirlerine bu kadar yakın görmeyi umut ediyorum”

Karia Cafe’deki sergi 18 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest