bodrumda-veterinerler-calistayi-(3)Bodrum’da, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrenci topluluklarından Uluslararası Veteriner Öğrencileri Birliği (IVSA Ankara) tarafından 20-23 Mayıs 2016 tarihleri arasında “Kedi ve Köpeklerde Davranış Bilimi ve Davranış Sorunlarına Klinik Yaklaşım” adı altında uluslararası çalıştay düzenleniyor.

Bodrum Ambrossia Otel’de, Türkiye’nin yanı sıra Danimarka, Mısır, Gana ve Rusya’dan veterinerler ve veterinerlik fakültesinden öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla yapılacak çalıştayda, sokak ve barınaktaki kedi ve köpeklerin topluma kazandırılmaları ve popülasyonunun artmasının önüne geçilmesi için yapılması gerekenlerin konuşulup, tartışmaya açılacağı bildirildi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı, Muğla Veteriner Hekimler Odası, Bodrum ve Çankaya Belediyeleri’nin de katkı sağlayacağı çalıştaya, kedi ve köpek davranışları biliminde dünyanın önde gelen isimlerinden olan Avrupa Veteriner Klinik Etoloji Topluluğu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gonçalo da Graça Pereira ve Almanya Hannover Veteriner Üniversitesi’nde hayvan davranışları ve refahı konusunda doktora derecesi almış olan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş konuşmacı olarak katılacak.

Çalıştayın organizasyon komitesi yetkilisi Sevim Isparta, köpeklerin evden atılmasından sonra yaşadıkları davranış problemleri birincil neden olarak göze çarpması nedeniyle sokak ve barınak köpeklerinin popülasyonlarının artmasını engelleme sorununun çalıştayda masaya yatırılacağını söyledi. Çalıştayda sokak köpeklerinin topluma kazandırılmalarında davranış modifikasyonunun tartışmaya açılacağını da vurgulayan Isparta, “Barınaktaki sokak köpeklerinin topluma kazandırılmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar ve uygulanabilecek programlar hakkında uygulamalı eğitimler de verilecek” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest