milastaki-yahudi-mezarliklariMuğla’nın Milas İlçesi’nde 170 kabrin yer aldığı Yahudi Mezarlığı’nın restore edilmesini amaçlayan proje, İsrail basınında geniş yer buldu.

Milas’ı Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Milas Kaymakamlığı, Milas Belediyesi ile İzmir Musevi Cemaati Vakfı’nın ortaklığında yapılan “Milas’ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları” isimli projeyle 170 kabrin yer aldığı Yahudi Mezarlığı’nın restore edilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda ay başında ilçeye gelen İzmir Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Sami Azar, beraberindeki araştırmacı Dr. Siren Bora ile birlikte CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı da ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulunmuştu. Yapılan görüşmelerin olumlu yankıları, İsrail basınında da geniş yer buldu. İsrail de yayın yapan Haaretz Gazetesi konuyu manşetine taşıyarak okuyucularına duyurdu. “Milas’ta Yahudi Cemaati Onurlandırılacak” başlığı ile haberi yayınlayan Haaretz Gazetesi; “Osmanlı döneminden beri Milas’ta yaşamış yaklaşık 170 aileye ait mezar taşının restorasyonunu kapsayan ‘Milas’ta Yahudiliğin Sessiz Tanıkları’ adlı proje ile Yahudi Cemaati onurlandıracak” dedi.

Milas Belediye Başkanı CHP’li Muhammet Tokat, ilçenin yakın geçmişte kalabalık bir Yahudi nüfusa ev sahipliği yaptığını söyledi. Çocukluğu döneminde doktorunun Yahudi bir Türk vatandaşı olduğunu, Milas’taki Yahudilerin genellikle ticaretle uğraştıklarını ve iş ahlaklarıyla bilindiklerini anlatan Tokat, “Biz Yahudileri biliyoruz fakat gelecek nesiller de Milas’ta bir dönem Yahudilerin yaşadığından haberdar olsun diye bir şeyler yapmak istiyoruz. Biz de bu bağlamda, Milas Yahudilerinden kalan tarihi mezarlıkla ilgili projenin hayata geçirilebilmesi için çalışıyoruz. Projeyle oldukça kötü durumdaki mezarlıkta gerekli araştırmaların ışığında çalışmalar yapılacak ve Milas Yahudileri onurlandırılacak.” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest