Jandarma Ekipleri Badem’i Korumaya Aldı

Gökova koylarında gezen Badem bu kez Yalıkavak’da ortaya çıktı. Bodrum Yalıkavak Limanı’ndaki bir teknenin üzerinde yatan Fok Badem’e vatandaşlar ilgi gösterdi.

Ağırman İnşaat isimli teknenin kıç kısmında bulunan basamaklara yatan Fok Badem çevreden gelen seslere ve hareketlere aldırış etmeden uyudu. Balığı görmek isteyen onlarca vatandaş bölgeye akın etti. Çocuklar Badem’i yakından görebilmek için deniz kıyısına kadar indiler. Daha önce fok görmediklerini söyleyen vatandaşlar, “Balığı teknenin üzerinde görünce çok şaşırdık. İnsandan kaçmıyor” şeklinde konuştular.

Jandarma ekipleri de marinaya gelerek fok Badem’in bulunduğu teknenin çevresine vatandaşların yaklaşmaması için güvenlik tedbiri aldı.

Tekne sahibi olduğunu söyleyen bir bayan kalabalığı görünce teknenin başına geldiğini ifade ederek,” Tekneye bir şey olduğunu sandım ama foku görünce çok şaşırdım” dedi.  

Balık çiftlikleri sahiplerinden gelen şikayetler üzerine, Akdeniz foku Badem, Su Altı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu üyelerince yakalanarak Marmaris’de özel hazırlanmış, çevresi ağlarla örülü kafeste gözetim altına alınmıştı.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest