bodrum-alev-alev--guBodrum’da piknikçilerin neden olduğu ve yakındaki tarım arazisi ve zeytinliklere de sıçrayan yangın, havadan ve karadan müdahalelere rağmen güçlükle kontrol altına alındı.

Alevlerin rüzgar nedeniyle sık sık yön değiştirmesi söndürme çalışmalarını güçleştirdi. Alevlerin tehdit etitği Gürece ve İslamhaneleri mahallerindeki 15 ev önlem amacıyla boşaltıldı. Alevler bazı evlerin bahçelerine kadar girince büyük panik yaşandı.

Yangında ilk belirlemelere göre 2 bin zeytin ağacını, üç ahır ve depo zarar gördü. Yanan zeytin ağaçlarını söndürmek isterken 5 kişi hafif yaralandı, dumandan etkilenen 6 kişi de Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Alevlerin indiği Bodrum- Turgutreis karayolu tamamen trafiğe kapatıldı.

İlçedeki çeşitli firmalara ait iş makinesi ve su tankerleri söndürme çalışmalarına destek için çağrıldı. Şu ana kadar toplam 40 hektar tarım arazisi ile makilik alanın zarar gördüğü bildirildi.

bodrum-alev-alev--gureceJandarma, polis ve zabıta ekileri yangın bölgesinde geniş güvenlik önlemi alıp, vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Bodrum’da bugün başlayan ve yaklaşık 7 saat süren yangın, kontrol altına alındı. Yangına üç uçak ile 4 helikopter takviyesi daha yapıldı. Yaklaşık 2 saat trafiğe kapatılan Bodrum -Turgutreis karayolu trafiğe açıldı. Bölgede devam eden soğutma çalışmalarının sabaha kadar süreceği öğrenilirken; Dereköy, İslamhaneleri, Gürece, Ortakent ile Yahşi mahallelerinde ise ekiplerin nöbet tutacağı belirtildi.

Yangında ilk belirlemelere göre 35 hektar makilik, 20 hektar zeytinlik ve tarım arazisinin yanarak kül olduğu ifade edildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest