Bodrum Yat Festivali, İskele Meydanı’nda düzenlenen etkinlik ile başladı. Festival kapsamında ilk olarak Bodrum Deniz Müzesi ve fuar alanı açıldı.

Açılışa Muğla Valisi Fatih Şahin, Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon başta olmak üzere çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla’da çok farklı ve uluslararası etkinlikler düzenlendiğini ifade ederek, “ Muğla’mızda düzenlenen etkinlikler bizleri oldukça mutlu ediyor. Bugün burada açılışını yaptığımız Bodrum Yat Festivali de bunlardan biri. Umarım önümüzdeki yıllarda bu etkinlikleri uluslararası boyutta düzenleriz” dedi.

Konuşmaların ardından Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan maket teknelerin bulunduğu Bodrum Deniz Müzesi’nin açılışı yapıldı. Birebir ölçekli olarak yapılan teknelerin ve Bodrum Guletleri’nin sergilendiği müze, davetliler tarafından yoğun ilgi gördü.

Gümrük Sahası ve Bodrum Belediye Meydanı arasında bulunan fuar alanında ise birçok firma, ürünlerini sergiledi. Yat firmalarının teknelerini de sergilediği alanı gezen protokol üyeleri, firma sahiplerinden bilgiler aldı.

Açılışın ardından ziyaretler sırasında başlayan yağmur nedeniyle birçok vatandaş ve protokol üyeleri yağmurdan korunmak için standlara sığındı.

Bodrum Cup Yarışlarını yıllardır organize eden ve bu yıl BODTO ile birlikte Yat Festivali’nin organizasyonunu gerçekleştiren Erman Aras, bu yılki yarışın geçen yıllarda yapılanlara göre daha farklı olacağını ifade ederek, “Yat sektörü için gerekli olan ürünlerin ve teknelerin sergilenmesi amacıyla fuar alanını hazırladık. Bodrum Yat Festivali  adı altında yeniden yapılanıyoruz. Yarış haftası dolu dolu bir yelken haftası olacak. Etkinlikleri genişletelim istedik , Ertuğrul Fırkateyni’nin parçalarının sergisi açılacak. Dr. Ballard’ın Naitulus isimli gemisi de halkın ziyaretine açılacak. Bodrum Deniz Müzesi’ni burada açtık.” dedi.

Yarışmada da ciddi değişiklikler olduğunu ifade eden Aras, “ Eskiden bir tek Bodrum Kupası veriyorduk. Tüm tekneler bu kupa için yarışıyordu. Puanlama sistemi yenilendi. Yarışa katılan tüm tekneler ölçülmeye başlandı. Belli kriterler üzerinden derecelendirmeler yapılacak. Bu kapsamda Bodrum Kupası sayısını 4′e çıkardık. Büyük tekneler için Bodrum Cup Mega 21 metre ve üzeri, Bodrum Cup Traditional, Bodrum Cup Trihandil, Bodrum Cup Performance Creuser. Yarışın ardından Pazar günü dünyada ilk kez Guletler Düellosu’nu gerçekleştireceğiz. Bu yarış Bodrum Karaada arasında gerçekleştirilecek, bu 4 grubun birinci ve ikincileri katılacak. Hedifimiz denizde bir arena kurmak ” şeklinde konuştu. 

 Festival alanı yarış haftası boyunca ziyarete açık tutulacak. 20 Ekim’de başlayacak olan Bodrum Cup, 24 Ekim Pazar günü Bodrum açıklarında düzenlenen düelloyla sona erecek.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest