ozel_bodrum_1Özel Bodrum Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Süleyman Zennuboğlu yaz aylarında deniz ve havuzları tercih eden vatandaşların kulak ve burunlarına su kaçmaması için dikkati olmaları gerektiğini ifade etti.

Deniz suyunun temiz olması halinde sinüsleri açtığını ve gönül rahatlığı ile girilebileceğini söyleyen Op. Dr. Zennuboğlu, havuzun ise kulağında problem olan kişiler için zararlı olduğunu, özellikle sinüzit ve alerjik nezle hastalıkları olanların çok dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattı ve ekledi:

“Kulak zarı delik olan hastalara tavsiyemiz yüzerken kafalarını suya sokmamaları, silikonlu kulak tıkaçları kullanmalarıdır. Çünkü bu hastalar yaz aylarında kirli sulardan ciddi enfeksiyonlar kapabilmekteler. Bu enfeksiyonlar uğultu, kulak akıntısı, işitme kaybı, baş dönmesi ve kulak ağrısı şeklinde kendini gösterebilmektedir.” diye konuştu.

Kulak yolunun asit-baz dengesi üzerine olumsuz etki yapan tuzlu suyun, dış kulak yolunda enfeksiyona sebebiyet verebildiğini hatırlatan Op. Dr. Zennuboğlu, kulak yolundaki kirin deniz suyu ile şişerek kulak tıkanmasına yol açabileceğini söyledi.

Kulağa Su Kaçtığında Yapılması Gerekenler

Başınızı salladıktan sonra suyun kaçtığı kulak aşağıda olacak şekilde başınızı yan çevirin ve biraz bekleyin. Gelen suyu temiz bir mendil veya havlu kullanarak alın. Şikayetleriniz devam ediyorsa Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurun.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest