firtina1Bodrum’da etkili olan kötü hava koşulları etkisini arttırarak devam edecek.

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava Bodrum’da da etkili oluyor. Rüzgarın zaman zaman fırtına şeklinde estiği Bodrum’da yer yer sağanak yağışlar da yaşandı. Yaşanan bu olumsuz hava koşulları nedeniyle birçok vatandaş zor anlar yaşadı.

Kuvvetli rüzgar ile birlikte aralıklarla yağan yağmurun 31 Aralık Çarşamba günü de devam edeceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan farklı uyarılar ise şu şekilde:

“Bu gece ve yarın (Çarşamba) Isparta, Burdur, Muğla, Antalya, Denizli, Konya ve Karaman çevrelerinde kuvvetli ve yer kısa süreli fırtına şeklinde güneyli rüzgarlar (50-70km/saat) beklendiğinden başta soba zehirlenmeleri olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece ve yarın (Çarşamba) Aydın ile Denizli ve Isparta’nın güney ilçelerinde kuvvetli (20-50mm), Antalya’nın doğusu ile Muğla çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (50-100 mm) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Halen doğu bölgelerimizde devam eden yağışlara ilave olarak yurdumuzun batı kesimlerinin Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Marmara’nın güney ve doğusu, Ege Bölgesi, Batı Karadeniz ile Batı Akdeniz’de pazartesi, salı ve çarşamba günleri (29.12.2014-31.12.2014) görülecek yağışların sürekli ve kuvvetli olacağı, toplamda metrekareye 50 ila 150 mm. civarında yağış düşeceği tahmin edilmektedir.

Yağışlı sistemin ardından, yurdumuzun salı gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği, hava sıcaklıklarının yurdun kuzeybatısında hissedilir derecede azalacağı ve görülecek yağışların karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest