zeytinyaginin-tadina-baktilarMuğla Büyükşehir Belediyesi ve Zeytindostu Derneği işbirliği ile Marmaris İlçesi’nde “Zeytinyağı Tadım Eğitimi” düzenlendi.

Türkiye’de 169 milyon zeytin ağacından 16 milyon 500 bin tanesini sınırlarında barındıran ve yağlık zeytin üretiminde ülke genelinde ikinci olan Muğla’da, Büyükşehir Belediyesi ile Zeytindostu Derneği iş birliği ile Milas ve Bodrum’dan sonra Marmaris İlçesi’nde de Zeytinyağı Tadım Eğitimi düzenlendi. Üretici ve tüketicilerin katıldığı eğitimde konuşan Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş, zeytinyağının sağlığı koruyan bir ilaç, bir meyve suyu olduğunu, düzenli zeytinyağı kullananlarda kanseri yüzde 35 azalttığını söyledi. Zeytinyağı Tadım Uzmanı Ahmet Ertür de eğitimde üretici ile tüketicilere zeytin üretimi, hasat, depolama yöntemleri ve yağın saklanması ile ilgili bilgiler verdi.

zeytinyaginin-tadina-baktilar-1Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salih Tufan, il genelinde tarıma, üreticiye her türlü destek verdiklerini, Muğla’nın en büyük zenginliklerinden olan zeytin ve zeytinyağı ile ilgili üreticilerin ve tüketicilerin bilgilendirilmesi için bu eğitimlere devam edeceklerini söyledi. Tufan, “Muğla’da tarıma ve üreticimize her alanda destek olmaya çalışıyoruz. Gerek toprak, sulama suyu, yaprak analiz laboratuvarımızla, gerek tohum desteği ile gerekse alım garantili mevsimlik çiçek üretimimizle üreticilerimizin yanındayız. Zeytin ve zeytinyağı yöremiz için büyük önem taşıyor. Geleneksel yöntemlerin yanında bilimsel yöntem ve uzmanların verdiği eğitimlerle ürün kalitesini, verimi arttırmayı ve üreticilerin daha fazla kazanç elde etmesini, tüketicilerin de bilgilenmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest