12.-Uluslararası-D-Marin-Klasik-Müzik-Festivali-(4)Dünya çapında birçok ödüle sahip Zürih Tonhalle Orkestrası (Tonhalle Orchester-Zurich), dünyaca ünlü şef Lionel Bringuier yönetiminde D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de tekrar dinleyici karşısına çıktı. Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ve Pozitif’in sanatsal planlama ve programlamasıyla gerçekleşen 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’ndeki ikinci konserinde Zürih Tonhalle Orkestrası, Fazıl Say ile yaptığı çalışmalar ile de bilinen keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja’ya eşlik etti.

Festivalin son Sabah Konseri, Boğuç Fagot Quartet’te Deutsche Oper Berlin, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Doğu-Batı Divanı Orkestrası ile tüm dünyada yankı uyandıran konserler veren Aziz Baziki ile birlikte Cem Aktalay, Sertaç Çelikkol ve Vedat Okulmuş klasik müzikseverlerle buluştu. Müziğe en güzel armağanlarını şarkılarla veren bestecilerin seçkin yapıtlarıyla“Güneşin Batışına Güzellemeler” için ise piyanonun eşlik ettiği soprano sesin çarpıcı güzelliğiyle Ayşe Şenoğul ve 12.-Uluslararası-D-Marin-Klasik-Müzik-Festivali-(7)Mehmet Ariç gün batımında dinleyicilerle buluştu.

Bugün Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde iki ayrı film gösterimi vardı. Walt Disney’in, Mickey Mouse’u tanıtmak amacıyla 1940’da çektiği ve günümüzde animasyon tarihinin başyapıtı olarak görülen Fantasia, klasik müzik eşliğinde en sevilen Disney karakterlerinin yer aldığı sekiz büyüleyici hikâyeyi TÜRSAB Kültür Merkezi’nde çocuklara anlattı. Akşam Konseri’nin ardından gerçekleşen “Sinemada Klasik Müzik” etkinliği kapsamında “A Late Quartet (Son Konser)” filmi, Cinemarine Açık Hava Sineması’nda gösterildi.

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali sona ererken 27 Ağustos Cumartesi akşamı ise katılımcılar, D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecek son konser Ezgi Anıl “Paquito” Trio ile keyifli bir geceye adım atacaklar. 12.-Uluslararası-D-Marin-Klasik-Müzik-Festivali-(3)Ardından Bodrum Kale’nin etkileyici atmosferinde, Carlos Saura’nın 2007 tarihli filmi Fados’ta söylediği “Flôr Di Nha Esperança” ile tüm dünyanın dikkatini çeken Lurayer alacak. 8 günlük programı ile Bodrum yarımadasına yayılan festival, Cinemarine Açık Hava Sineması’nda gerçekleştirilecek “Immortal Beloved (Ölümsüz Sevgi)” film gösterimi ile sona erecek.

12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 20 – 27 Ağustos tarihleri arasında Bodrum yarımadasına yayılan programıyla klasik müzikseverlerle buluşuyor.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest