vali-yaya-gecidi5İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya farkındalığı için başlatılan “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında Muğla Valisi Esengül Civelek’in katılımı ile Cumhuriyet Meydanı Atatürk İlkokulu karşısında bulunan yaya geçidinde “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği düzenlendi.

Vali Civelek yaptığı açıklamada ““Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla bugün ülke genelinde tüm il ve ilçelerde Valilerimizin, kaymakamlarımızın il ve ilçelerdeki sıralı sorumlu amirlerimizin her birinin farklı bir yaya geçidinde bizzat katılım sağladığı farkındalık etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinliğin amacı önceliğin yayalarda olduğu ve yaya geçitlerinin kullanımı konusundadır. Devletin tüm unsurlarıyla yaya güvenliği ve de yaya öncelikli trafik konusunda takipçiyiz, nöbetteyiz. Bu konuda toplumsal duyarlılık, farkındalık yaratmak içinde eş zamanlı saat 13.00-15.00 arasında tüm il ve ilçelerimizde toplumsal bilinç oluşturacak bu etkinliği gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Yayaların yaya geçidine çıkması ile birlikte seyir halinde olan araçlar durarak yayalara geçiş önceliği tanıdılar. Kampanya kapsamında Vali Civelek yayalarla birlikte yaya geçidini kullanarak karşıdan karşıya geçti.

Etkinlik kapsamında emniyet ve jandarma trafik ekiplerince il genelinde bulunan yaya geçitlerinde gerçekleştirilen çalışma kapsamında araç sürücülerine broşürler dağıtılarak, sürücüler yaya geçidi hakkında bilgilendirildi.

İçişleri Bakanlığın tarafından 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi ile ülke genelinde eş zamanlı olarak, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyası başlatmıştı.Şubat ayında gerçekleştirilen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğinin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak üzereDevletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek amacıyla “Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz” sloganıyla, Muğla genelinde başta okullar olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde etkinlik düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen etkinliğe Muğla Valisi Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Ayhan, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutan VekiliAlbay Ergün Cebeci, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, kurum amirleri, emniyet ve jandarma trafik ekipleri, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ile vatandaş katıldı.

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest